2012-12-11
Aktualności
Podsumowanie konferencji „Na przeciw przemocy”



W 2011 roku Powiat Pleszewski w oparciu o dokonaną diagnozę zjawiska przemocy na naszym terenie uchwalił Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, którego celem głównym jest ograniczenie zjawiska przemocy w rodzinie w powiecie pleszewskim (patrz: Aktualności / Powiat Pleszewski „Na Przeciw Przemocy”).

Zakończenie Programu „Na Przeciw Przemocy" podsumowano na konferencji pod takim samym tytułem, która została zorganizowana dla członków Zespołu Konsultacyjnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz pracowników samorządowych zajmujących się tematyką przemocową.

Konferencja odbyła się 23 listopada 2012 roku w sali widowiskowej Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie. Oficjalnie konferencję rozpoczęło wystąpienie Pani Grażyny Kaczmarek – Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie. Podczas wystąpienia Pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom pomocy społecznej najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Pracownika Socjalnego, który był obchodzony dwa dni wcześniej. Podziękowała wszystkim za oddanie oraz ogromne poświęcenie w wykonywanie swojej niełatwej pracy.

Drugim punktem konferencji było wyświetlenie odcinka pt. „Niebieska karta” serialu obyczajowego „Głęboka woda”. Serial ukazuję pracę pracowników pomocy społecznej, który zyskał dość kontrowersyjne recenzje, tym bardziej chcieliśmy wzbudzić wokół tego tematu dyskusję, co sądzą o nim sami praktycy.

Swój udział w konferencji mieli również zaproszeni prelegenci. Pierwsze wystąpienie merytoryczne dotyczyło podziału zadań a także ich realizacji przez samorządy gminne i powiatowe w praktyce oraz w świetle założeń ustawodawcy, które wygłosiła Pani Marzena Bartosiewicz z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie. Teorię o skalę zjawiska przemocy i sposobach jej zwalczania w powiecie uzupełnił Pan podins. Artur Wieczorek – Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w Komendzie Powiatowej Policji w Pleszewie. Na koniec zabrała głos Pani Agnieszka Kusiak – Kierownik Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie podsumowując realizację programu „Na przeciw przemocy”. „Program adresowany był do mieszkańców Powiatu Pleszewskiego, obejmując przede wszystkim takie obszary działania jak: rodziców mających trudności wychowawcze, kobiety, będące ofiarami przemocy w rodzinie, uczniów klas I pleszewskich szkół gimnazjalnych i ponadgiznazjalnych oraz grupy, jednostki i zespoły zajmujące się problematyką przemocy relacjonuje Kierownik Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie. Podkreśliła także, że chodzi przede wszystkim o pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, funkcjonariuszy Policji oraz lokalne władze”. Dalej zaznaczyła, że „w ramach realizacji programu utworzono punk pomocy rodzinie, z którego skorzystały 33 rodziny, powstała grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy oraz przeprowadzono cykl pogadanek z młodzieżą pt. Co z tą przemocą?, które cieszyły się zainteresowaniem, bo uczestniczyło w nich ponad 600 uczniów”.

W konferencji oprócz wystąpień zaproszonych ekspertów swój udział mieli również gimnazjaliści z Zespołu Szkół Publicznych numer 3 im. Powstańców Wielkopolskich, działających w Klubie Mediatora. Pod okiem pleszewskiej nauczycielki - Pani Agnieszki Witkowskiej wystawili sztukę zatytułowaną „Mediacja kiedyś i dziś”. Na scenie zaprezentowano także pokaz pn. „Co zamiast?” Pleszewskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego „TAEKWONDOO”.

Organizatorami konferencji było: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie oraz Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Pleszewie. Honorowy Patronat objął Pan Michał Karalus Starosta Pleszewski, natomiast patronat medialny nad konferencją objęło „Życie Pleszewa”.


PCPR Pleszew 2007-2023