Projekt systemowy "Razem łatwiej" - cel projektu

Problemy społeczne w Powiecie Pleszewskim w sposób całościowy ujmuje Powiatowa Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2006-2015 (Uchwała Rady Powiatu Nr XL/252/06 z dn. 20.03.2006 roku), której cele zorientowane są m.in. na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych. Osoby te często pozostają bez zatrudnienia lub mają problemy ze znalezieniem pracy, w związku z czym znajdują się w grupie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wymagają zatem szczególnego wsparcia. Osoby te zainteresowane są zdobyciem nowych umiejętności, które pomogłyby im w powrocie na rynek pracy i czynne uczestnictwo w życiu społecznym.

Głównym celem realizowanego przez nas projektu jest: wsparcie osób niepełnosprawnych (bezrobotnych, poszukujących pracy lub nie pozostających w zatrudnieniu, a także nieaktywnych zawodowo) podnoszące ich kwalifikacje zawodowe umożliwiając im powrót na rynek pracy w formie: kursów (komputerowy oraz florystyczny) oraz cyklu psychologiczno-doradczego. Celem projektu jest także wzrost wiedzy mieszkańców Powiatu (osoby niepełnosprawne i ich otoczenie: rodziny, pracodawcy) nt. systemu wsparcia poprzez wydaną przez nas publikację nt. możliwości aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Powiecie Pleszewskim oraz korzyści dla potencjalnych pracodawców wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych. Niniejszą publikację udostępnimy Państwu we wrześniu.

Proponowane przez nas formy kursów oraz warsztatów (wsparcia psychologa oraz doradcy zawodowego) wyposażą uczestników projektu w odpowiednie kwalifikacje zawodowe, przydatną wiedzę i umiejętności w zakresie poruszania się po rynku pracy, a przez to wzmocnią ich szanse do powrotu oraz lepszego funkcjonowania na rynku pracy.

Naszym zamierzeniem jest w szczególności, aby uczestnicy projektu zdobyli określone umiejętności zawodowe, zwiększyli kompetencje w zakresie poruszania się po rynku pracy. Przyczyni się to do wzrostu ich szans na rynku pracy, poprawy psycho-społecznego funkcjonowania, wzrostu zadowolenia i pewności siebie, a także wzrostu wiedzy otoczenia osób niepełnosprawnych (w tym pracodawców) nt. możliwości zatrudniania osób niepełnosprawnych i wynikających z tego korzyści.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską