2012-07-06
Aktualności
Pleszewska Gra Miejska- czyli czego dzieci szukały w Pleszewie?



Pleszewska Gra Miejska odbyła się pod honorowym Patronatem

Jego Magnificencji

Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

prof. dr hab. Bronisława Marciniaka

28 czerwca na pleszewskim Rynku, a właściwie w Ratuszu rozpoczęła się „Pleszewska Gra Miejska”. Gra powstała w ramach wolontariackiego projektu „Ja - Pleszew – Europa” trwającego od stycznia w Powiatowej Świetlicy Środowiskowej dla Młodzieży Dojeżdżającej w Pleszewie., realizowanego w ramach programu Młodzież w działaniu ze środków Komisji Europejskiej.

W czwartkowy poranek przed ratuszem zebrały się dzieciaki uczestniczące w projekcie „Ja – Pleszew- Europa” podzielone na pięcioosobowe drużyny wraz z harcerzami, którzy również zostali zaproszeni do zabawy w grze. Następnie z towarzyszącymi im opiekunami udali się do sali sesyjnej. To właśnie tam Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak oficjalnie rozpoczął grę, podbijając karty startowe okolicznościową pieczątką i losując numery startowe drużyn.

Zadania dotyczyły wiedzy o Pleszewie. Były też zadania sprawnościowe, sprawdzające wiedze uczestników na temat segregacji śmieci, telefonów alarmowych, wykorzystania dawnych urządzeń rzemieślniczych, szyfrów itd. Dzięki życzliwości PSP Pleszew dzieci mogły zwiedzić siedzibę PSP Pleszew. Dzieci były również w Muzeum Piekarstwa- dzięki życzliwości pana Tomasza Vogta (który zasponsorował dla uczestników drożdżówki).

Ciekawostki: drużyny poszukiwały skarbu w Parku Miejskim, w Muzeum Piekarstwa szukały Tajemnej informacji zapieczonej w bułce, w Parku Miejskim odwiedziło nas Pleszewskie Muzeum Pożarnictwa

Podczas oczekiwania na ogłoszenie wyników, uczestnicy malowali Pleszew w oparciu o XIX wieczne widokówki i współczesne zdjęcia. widokówek z XVIII w.

Gra jest wydarzeniem wyjątkowym w Pleszewie: odbyła sie po raz pierwszy, do jej organizacji włączyło się 40 wolontariuszy (z Centrum Wolontariatu i pleszewskich harcerzy), którzy na zakończenie w Parku Miejskim zatańczyli jeden z najbardziej znanych tańców integracyjnych- belgijkę. Nagrody wręczył Burmistrz Arkadiusz Ptak, dziękując dzieciom i organizatorom.

Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki ufundowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pozostałe nagrody ufundował UMiG w Pleszewie oraz Powiatowa Świetlica Środowiskowa dla młodzieży dojeżdżającej.

I Pleszewska Gra Miejska miała na celu nie tylko sprawdzenie wiedzy, ale przede wszystkim lepsze poznanie miejsca w którym dzieci mieszkają.

Dobrymi duchami gry byli: Lucyna Roszak- kierownika Świetlicy Środowiskowej, Jacek Mikuła – prezes Pleszewskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Narkomanii, Pleszewski Klub Wolontariusza – prowadzący projekt „Ja – Pleszew – Europa”, harcerze- szczególnie Monika Andersz.

Nad całym projektem patronat medialny objęło Życie Pleszewa.

Pleszewska Gra Miejska to wydarzenie organizowane przez:

• Powiatową Świetlicę Środowiskową dla młodzieży dojeżdżającej w Pleszewie

• Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie

• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

• Pleszewskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Narkomanii

• Hufiec ZHP Pleszew

Partnerzy:

• Dom Kultury w Pleszewie

• Państwowa Straż Pożarna w Pleszewie

• Muzeum Regionalne w Pleszewie

• Muzeum Piekarstwa w Pleszewie - Tomasz Vogt

• Pleszewskie Muzeum Pożarnictwa - Leszek i Robert Rajs

Opracowała: Lucyna Roszak


PCPR Pleszew 2007-2023