Aktualności

WARSZTAT „UMYSŁ UZALEŻNIONY” DLA PEDAGOGÓW SZKOLNYCH I WYCHOWAWCÓW W POWIATOWEJ ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ DLA MŁODZIEŻY DOJEŻDŻAJĄCEJ

W ramach tegorocznych VIII Wielkopolskich Dni Stop Uzależnieniom, Powiatowa Świetlica Środowiskowa zorganizowała szkolenie z zakresu profilaktyki uzależnień „Umysł uzależniony”, skierowany do pedagogów szkolnych, wychowawców klas oraz pracowników świetlic. W szkoleniu ostatecznie wzięło udział 18 przedstawicieli szkół ponagimnazjalnych, Zespołu Szkół Specjalnych, świetlicy oraz policji.

Spotkanie odbyło się 12 marca 2008 r. (środa) w Powiatowej Świetlicy Środowiskowej dla młodzieży dojeżdżającej, w godzinach od 13:30 do 17:30. Szkolenie prowadziła mgr Anna Oleś - Trener Rozwoju Osobistego, Psychoterapeuta NLP, Licencjonowany profilaktyk uzależnień z Ośrodka Psychoedukacji i Rozwoju Osobowości w Kępnie.

Poza informacjami o mechanizmie uzależnień, pani Ania przypomniała kilka podstawowych prawd koniecznych w pracy z ludźmi, szczególnie z młodzieżą.

Między innymi, mówiła o odpowiedzialności za wypowiadane do młodych ludzi słowa, o mocy słowa, które potrafi człowieka wzmocnić, ale również potrafi zranić a nawet zabić.

Przypomniała, że świata nie zmieniają niewolnicy, świat zmieniają królowie. Dlatego konieczna jest w pracy pasja i doszukiwanie się w spojrzeniu drugiego człowieka jego poszukiwań przyjaźni.

Podkreśliła, że najlepiej wyzbyć się takich destrukcyjnych uczuć jak zazdrość, nienawiść, najzdrowszym uczuciem w stosunku do drugiego człowieka jest podziw. Spotkanie zakończyła przepiękną historią z przesłaniem o „koncentracji życia”- aby jak najpełniej, najlepiej, najradośniej przezywać każdy z dni naszego życia.

Wyrażamy nadzieje, że spotkanie z panią Anią było pierwszym z serii.

Przygotowała: Lucyna Roszak

2008-03-18


PCPR Pleszew 2007-2021