2022-11-18
Aktualności
PORA NA SENIORA - PROJEKT REALIZOWANY WE WSPÓŁPRACY ZE STOWARZYSZENIEM CENTRUM ROZWOJU W PLESZEWIE

Stowarzyszenie Centrum Rozwoju w Pleszewie kierowane przez Panią Grażynę Kaczmarek od czerwca realizuje wyjątkowy projekt dla Seniorów z Gmin: Chocz, Czermin oraz Gizałki pn. PORA NA SENIORA dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na Rzecz Osób Starszych „Aktywni +” na lata 2021 – 2025 w edycji 2022. Projekt będzie realizowany do końca 2022 roku.

Przewrotna nazwa projektu kryje za sobą wiele ciekawych przedsięwzięć pod innymi tak samo przewrotnymi nazwami a wszystko po to, aby wzbudzać pozytywne emocje i uśmiechy na twarzy.

Celem projektu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych w różnych dziedzinach życia społecznego. Realizacja projektu ma na celu budowanie pozytywnego wizerunku starzenia się oraz rozwijanie kompetencji społecznych. Hasłem przewodnim projektu jest obudź się z motywacją i zaśnij z satysfakcją do jego wypełniania dążymy poprzez zwiększenie udziału w aktywnych formach spędzania wolnego czasu a co za tym idzie podniesienia poczucia własnej wartości, sprawności manualnej oraz podtrzymywania więzi międzyludzkich.

W projekcie uczestniczy 101 osób z wspomnianych wcześniej Gmin w wieku powyżej 60 roku życia. Zajęcia odbywają się w 4 grupach, z każdej grupy wyłoniony został lider grupy, który jest przedstawicielem w kontakcie z koordynatorem projektu oraz pozostałą częścią grupy. Przy realizacji projektu współpracujemy również z samorządami Gmin: Chocz, Czermin i Gizałki, które w miarę swoich możliwości wspierają podejmowane przez nas działania.

Dla seniorów zostały przygotowane zajęcia pod zabawnymi nazwami:

 Niezłe ziółka – poszerzenie wiedzy na temat roślin, własnoręczne wykonanie zawieszek zapachowych, ekologicznych mydełek. Zajęcia odbywały się w lipcu i wrześniu. Pierwsze zajęcia odbyły się w gospodarstwie Państwa Małgorzaty i Andrzeja Madalińskich – Lavenda4you. Wyjątkowo urokliwe miejsce zostało wykorzystane jako scenografia. Seniorzy mieli możliwość sfotografowania się na tle lawendowego pola czy zboża a zdjęcia oprócz tego, że stały się piękną pamiątką zostały wykorzystane do opracowania fotokalendarzy. Pozostałe zajęcia odbywały się w miejscach, udostępnionych przez samorządu, w których spotykają się Seniorzy. Każda grupa miała do dyspozycji po dwa trzygodzinne spotkania.

 Lecimy w kulki – zajęcia na kręgielni jako uprawnianie dyscypliny sportowej dedykowanej praktycznie dla każdego, ale także wspólne spędzanie czasu wolnego i integracja. Kręgle to również sposób na dbanie o zdrowie i korzystanie z zajęć ruchowych. Seniorzy mieli do dyspozycji ponad 50 godzin rezerwacji toru.

 Taniec igły z nitką – zajęcia manualne i rękodzielnicze podczas, których seniorzy ćwiczą swoją sprawność oraz kreatywność wykonując np. tulipany z materiału czy wianki, ale także uczą się sztuki pakowania prezentów . Od sierpnia do września każda z grup miała do dyspozycji dwa trzygodzinne spotkania podczas, których wspólnie z prowadzącą czarowali piękne ozdoby.

 Przyda się – te zajęcia to nadanie drugiego życia przedmiotom, które na pierwszy rzut oka nadają się do wyrzucenia. Puste butelki czy słoiki stają się świecznikami, wazonami, doskonałymi na prezent czy ozdobę w domu. Od sierpnia do września każda z grup miała do dyspozycji dwa trzygodzinne spotkania podczas, których wspólnie z prowadzącą zmienili o 180o pierwotne zastosowanie przedmiotów, tym samym nie trafiły do kosza a ponownie do obrotu.

 Stół zdrowia – podczas zajęć Seniorzy oprócz ugruntowania wiedzy na temat produktów, komponowania posiłków, sami mieli możliwość przygotowania zdrowych, szybkich dań. W miesiącu wrześniu każda z grup miała do dyspozycji dwa trzygodzinne spotkania podczas, których Seniorzy od prowadzącej nie tylko dowiedzieli się czegoś więcej na temat odżywiania w wieku emerytalnym, ale mieli również możliwość przygotowania posiłków. Dieta to jeden z kluczowych czynników dla zachowania zdrowia oraz dobrego samopoczucia zwłaszcza u osób w starszym wieku, gdzie zmieniają się potrzeby żywieniowe, występują pewne ograniczenia w spożywaniu posiłków, zwłaszcza w kontekście chorób przewlekłych. Seniorzy wspólnie z prowadząca przygotowali owsiankę jogurtową na bazie jogurtu naturalnego i płatków owsianych górskich z owocami takimi jak banany, maliny i borówki, bakaliami: migdałami blanszowanymi i orzechami włoskimi. Kolejną propozycją była sałatka warzywna z mozzarellą, w skład, której wchodziły takie warzywa jak: koper, ogórek, papryka czerwona, szpinak, sałata lodowa a wszystko dopełnione pestkami dyni, oliwą z oliwek extra virgin, suszonym oregano, pieprzem, solą i cytryną

 Odkurzone piosenki – spotkania integracyjne są bardzo ważnym elementem budowania i podtrzymywania relacji stąd zorganizowane zostały tego typu spotkania:

o 12 października spotkaniem w Czerminie rozpoczęliśmy cykl spotkań integracyjnych. W Ośrodku Kultury w Czerminie spotkali się Seniorzy oraz zaproszeni goście, aby uczcić 10 lecie Klubu Seniora w Czerminie. Nie obyło się beż życzeń i gratulacji, które złożyła również Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju w Pleszewie Grażyna Kaczmarek wręczając przy tym fotokalnedarze, które są pokłosiem sesji fotograficznej zrealizowanej w ramach projektu. Kolejnym punktem spotkania była zabawa taneczna.

o 18 października Seniorzy z Dzienny Dom Senior+ w Kwileniu, Seniorzy z Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Choczu na czele z Przewodniczącą Ryszardą Kaźmierską (Seniorzy z Chocza) wraz zaproszonymi gośćmi: Marianem Wielgosiem – Burmistrzem Gminy Chocz, Magdaleną Marciniak – Zastępcą Burmistrza, Sekretarz Gminy, Grażyną Kaczmarek – Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju w Pleszewie oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie, Dorotą Kasprzyk - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Choczu, Ewą Woźniak – Koordynator Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej, Ireną Skowrońską – Przewodniczącą Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Przewodniczącą Ryszardą Kaźmierską Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Choczu i Pracownikami Dziennego Domu Senior + w Kwileniu wraz z Kierownikiem Arletą Ogrodowicz spotkali się, aby wspólnie świętować wyjątkowe dni zapisane na kartach kalendarza. Nie obyło się bez życzeń i prezentów – fotokalnedarzy dla uczestników projektu oraz własnoręcznie wykonanych przez Seniorów koszyczków wykonanych metodą szydełkową dla zaproszonych gości.

o 20 października Seniorzy z gminy Gizałki obchodzili Dzień Seniora. Zaproszeni goście: Wójt Gminy Gizałki, Przewodniczący Rady Gminy w Gizałkach, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Gizałkach oraz Prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju w Pleszewie miała możliwość wysłuchania montażu muzycznego przygotowanego przez lokalny zespół Chabry i Maki. Kolejnym punktem było złożenie życzeń, rozmowa o planach następnie przystąpiono do wspólnego posiłku i zabawy

 Sztuka Cię szuka – to działanie obejmuje zorganizowanie wyjazdu do kina oraz na wydarzenie kulturalne typu: spektakl, opera, koncert:

o 50 osobowa grupa Seniorów wraz z opiekunem Panią Arletą Ogrodowicz 24 września udała się do Leszna na spektakl teatralny Miłosna pułapka. Jest to znakomita komedia romantyczna, która w zaskakujący sposób pokazuje relacje międzyludzkie, a przede wszystkim odwieczną walkę między kobietą i mężczyzną. Po spektaklu cała grupa udała się na wspólny posiłek, który był okazją do kontynuowania integracji oraz rozmów na różne tematy.

o Gdzie diabeł nie może, tam baby pośle - nie to nie ponura humoreska o kobietach a nazwa filmu, na który 24 października wybrali się Seniorzy z Dzienny Dom Senior+ w Kwileniu do kina Kino Helios Polska w Kaliszu. Wyjazd był również doskonałą okazją do spotkania się przy posiłku i porozmawiania o wrażeniach. Seniorom towarzyszyła Arleta Ogrodowicz - kierownik Dziennego Domu Senior + w Kwileniu.

o Prawie 80 osobowa grupa Seniorów z terenu gminy: Chocz, Czermin i Gizałki 26 października udała się do pobliskiego Kino Echo Jarocin im. Piotra Łazarkiewicza na cieszący się dużym zainteresowaniem film ANIA. Nie obyło się bez wzruszenia i łez, ale o tym mogliśmy porozmawiać po kolacji w restauracji Impresja w Bachorzewie.

o 06 listopada Seniorzy z Chocza uczestniczyli w wyjeździe na spektakl teatralny pn. Prezent urodzinowy, który odbywał się w Auli UAM im. prof. Jerzego Rachubińskiego w Kaliszu. Spektakl był znakomitą farsą z zaskakującymi zwrotami akcji.

o 17 listopada Seniorzy z gminy Gizałki wybrali się do Kalisza na spektakl teatralny Klimakterium i już. W sztuce w zabawny sposób mówi się i śpiewa między innymi o uderzeniach gorąca co dla wielu kobiet jest czymś wstydliwym.

 Ryba w wodzie – doskonałą formą rehabilitacji są zajęcia na basenie, każdy z uczestników otrzymał karnet upoważniający do kilku wejść na basen.

Bieżące informacje i relacje na temat projektu dostępne na stronie fb: https://www.facebook.com/SCRPleszew


PCPR Pleszew 2007-2023