29 listopada w Bibliotece Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie odbyła się konferencja zamykająca realizację „Projektu wrażliwego na wiek – program aktywizacji osób w wieku 60+ z wykorzystaniem potencjału wolontaryjnego” współfinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i realizowanego przez Stowarzyszenie Promocji Zdrowia w Pleszewie.
W ciągu 6 miesięcy trwania projektu, poprzez realizację różnych form warsztatowych, szkoleniowych i w zakresie zdrowia udało się zaktywizować 30 osób w wieku 60+ z terenu Powiatu Pleszewskiego.
Poprawa psychospołecznego funkcjonowania (poprzez organizację warsztatów informatycznych, filmowych relaksacyjnych, wizażu, wykładów z dietetyki i profilaktyki zdrowia oraz psychologii, wycieczek do Torunia i Lichenia, zajęć sportowych w formie nordic walking), nabycie kompetencji informatycznych, wreszcie rozwój wolontariatu i integracji międzypokoleniowej to tylko część wymiernych efektów „Projektu wrażliwego na wiek”.
Istotnym elementem projektu jest inicjatywa powołania Klubu Seniora w gminie Czermin z udziałem uczestniczek projektu (wartość dodana projektu).
W ramach konferencji organizatorzy składali podziękowania wolontariuszom zaangażowanym w realizację zajęć informatycznych i pracę z seniorami: Artur Kowal, Dawid Łączniak, Magdalena Ryfa, Katarzyna Szablewska, Anna Szablewska, Joanna Kubiak, Dorota Olejniczak, Ewelina Grygiel, Lucyna Roszak, Adam Kaczmarek. Ich udział jest swoistym lokalnym wkładem w ogólnoeuropejskie obchody Roku Wolontariatu.
Wśród uczestników konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Promocji Zdrowia - realizatora projektu znaleźli się przedstawiciele powiatowych placówek wpierających osoby starsze oraz organizacji pozarządowych (Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów) oraz uczestnicy projektu.
Celem konferencji było podsumowanie realizacji projektu, zaprezentowanie lokalnego systemu wsparcia seniorów w kontekście aktualnych trendów socjodemograficznych (starzenie się społeczeństwa i wzrost zapotrzebowania na usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne) oraz określenie przyszłej idei i perspektyw kontynuacji projektu w najbliższych latach w warunkach Powiatu Pleszewskiego. Program spotkania wyglądał następująco:
1) Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla polityki społecznej – Grzegorz Grygiel Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie,
2) System wspierania osób w złotym wieku w Powiecie Pleszewskim. Realizacja projektów społecznych – rekomendacje – Grażyna Kaczmarek Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie
3) Niemiecki model aktywnego seniora – wnioski w wizyty studyjnej w Gemeinnuetzige Gesselschaft fuer Paritatische Arbeit (Wilhelmshaven w Dolnej Saksonii) – Paweł Przybył Wiceprezes Stowarzyszenia Promocji Zdrowia
4) Przykłady dobrych praktyk w zakresie projektów adresowanych do seniorów – Ewa Pachciarek Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie.
Spotkanie zakończyła dyskusja z udziałem zaproszonych gości na temat nowych form wsparcia możliwych do realizacji w 2012 roku ogłoszonym przez Parlament Europejski Rokiem Osób Starszych.
Partnerzy w realizacji projektu:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerminie
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Czerminie
- Dom Pomocy Społecznej w Pleszewie
- Dom Kultury w Pleszewie i Kino „Hel”
- Pleszewskie Centrum Wolontariatu
- Fitness Klub „Active Fit” w Pleszewie
- „New Pasja” Firma Komputerowa w Pleszewie
Organizacji konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna dokumentująca realizację projektów senioralnych realizowanych przez Stowarzyszenie Promocji Zdrowia w Pleszewie.
Oprac. E.Grygiel – koordynator projektu