2012-11-15
Aktualności
Kilka uwag o tegorocznej edycji „Razem łatwiej”

Jedną z metod pracy socjalnej realizowanej przez kadrę Powiatowego Centrum jest aktywna integracja i aktywizowanie osób, które z różnych względów (z uwagi na chorobę, sytuację zdrowotną, rodzinną i inne) nie potrafią w sposób samodzielny funkcjonować, czy to na polu zawodowym, czy też zdrowotnym (rehabilitacyjnym), a nawet społecznym (problemy w rodzinie, występujące uzależnienia itp.).

Osoby, które zgłaszają się do Centrum biorą udział w kursach, warsztatach, szkoleniach różnego typu, w zależności od zgłaszanych preferencji. Tak wielostronna pomoc możliwa jest dzięki środkom Unii Europejskiej i Europejskiego Funduszu Społecznego, dzięki którym kolejny rok możemy poszerzać i wzmacniać udzielane codziennie wsparcie dla mieszkańców naszego Powiatu.

W roku obecnym są to: warsztaty spółdzielczości socjalnej (ekonomia społeczna) – realizowane przez Konsorcjum Firm SEW oraz Neo Consulting & Investment z Poznania, kursy komputerowe (Centrum Kształcenia Praktycznego w Pleszewie), obsługi kas fiskalnych, kursy prawa jazdy kat. B i C (LOK), obsługi wózka widłowego (LOK), fryzjerstwa, masażu I stopnia, kosmetyczne (Szkoła Awangarda z Kalisza), carvingu (dekorowania potraw) – Edukator z Lęborka, warsztaty stylizacji (Centrum Rozwoju Kompetencji w Pleszewie) i inne. Poza tym osoby uczestniczące mają możliwość skorzystania ze wsparcia psychologa (Salutaris Centrum Pomocy Psychologicznej i Logopedycznej z Poznania, firma 2b Dariusz Bronowski), doradcy zawodowego (Urszula Szymoniak), rehabilitanta (Marta Okoniewska, Jolanta Korcz), a nawet usług rekreacji ruchowej (basen czy nordic walking) i kulturalnej (kino/teatr). W projekcie organizowane są również treningi wyjazdowe (rozwój umiejętności społecznych: Władysławowo oraz Poznań) oraz turnusy rehabilitacyjne (Jarosławiec).

W roku obecnym z naszego wsparcia korzystały osoby niepełnosprawne z różnymi schorzeniami zgłaszające się po pomoc do Powiatowego Centrum oraz osoby znajdujące się w pieczy zastępczej. Osobną grupę stanowią osoby niepełnosprawne z tytułu dysfunkcji słuchu. Do projektu włączamy ponadto rodziny wychowanków pieczy zastępczej, które mogą czerpać z wiedzy specjalistów pedagogów oraz psychologów podczas spotkań grup wsparcia.

Każdego roku gwarantujemy Państwu catering podczas zajęć, materiały dydaktyczne, zwrot kosztów dojazdu oraz ubezpieczenie na czas projektu.

Pragniemy Państwa poinformować, że udział w projekcie to niecodzienna okazja do skorzystania z tak szerokiej oferty aktywizacji, z uwagi na fakt, że jest to tymczasowa formuła wspierania mieszkańców Powiatu i uzależniona od dostępnych środków unijnych. W kolejnych latach w związku z nowym okresem finansowania w perspektywie lat 2014-2020 forma wspierania klientów instytucji typu Powiatowe Centrum czy Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej może ulec zmianie. Rekrutacja do projektu odbywa się co roku w okresie styczeń – czerwiec w siedzibie Powiatowego Centrum (ul. K. Wielkiego 7a w Pleszewie).

Kończąc już prawie edycję roku 2012 chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom projektu za zaangażowanie, aktywny udział i okazaną satysfakcję z realizacji całego wsparcia. Natomiast wszelkie sugestie dotyczące lepszej realizacji projektu i kwestii organizacyjnych prosimy na bieżąco zgłaszać personelowi projektu jak również drogą e-mailową: pr@pcpr-pleszew.pl.

Odsyłamy zatem do galerii projektu 2012.

Autor tekstu: Ewelina Grygiel – koordynator merytoryczny projektu „Razem łatwiej”


PCPR Pleszew 2007-2024