Domy pomocy społecznej są placówkami przeznaczonymi dla osób, które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego, lecz z uwagi na podeszły wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają stałej opieki. Coraz częściej mówi się, że bardzo poważnym problemem w tych placówkach jest spożywanie alkoholu przez ich mieszkańców.
Dnia 1 października br w pleszewskim Domu Pomocy Społecznej odbyła się uroczystość otwarcia pododdziału dla osób uzależnionych od alkoholu.
Idea utworzenia pododdziału sięga 2008 roku, kiedy to zapadły pierwsze decyzje o podjęciu pilotażowego działania z możliwością wdrażania go w innych regionach kraju. W realizowanym na terenie Powiatu Pleszewskiego projekcie do współpracy przystąpiły następujące podmioty i instytucje: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Całe przedsięwzięcie budowy Pododdziału zostało włączone do harmonogramu zadań wynikających z Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2008-2012.
W procesie uruchamiania oddziału pozyskano środki z następujących źródeł: Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, środki własne Powiatu Pleszewskiego.
Utworzony przy Domu Pomocy Społecznej Pododdział dla osób uzależnionych od alkoholu będzie częścią oddziału dla osób przewlekle psychicznie chorych w tej placówce. Pobyt na oddziale będzie pobytem czasowym i wynosić będzie do 6 miesięcy maksymalnie. Cała kadra pracująca w oddziale została przeszkolona przez specjalistów z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. W ramach terapii w oddziale prowadzonych będzie dużo rozmów indywidualnych, nastąpi skoncentrowanie uwagi na zasobach i umiejętnościach zamiast na problemie, prowadzone będą dodatkowe zajęcia (urozmaicona oferta dla mieszkańców). Planuje się realizację treningu uczącego nowych umiejętności społecznych, jak również treningu asertywnych zachowań abstynenckich.
Należy mieć na względzie, że pobyt w oddziale nie zastąpi leczenia, ale pozwoli spojrzeć na używanie alkoholu z innej perspektywy, da możliwość poszerzenia wiedzy dotyczącej przyczyn i konsekwencji picia alkoholu, może wzbudzić motywację do wprowadzenia różnych zmian w życiu mieszkańca DPS, da szansę zdobycia wielu umiejętności indywidualnych i społecznych, jak również może zachęcić i lepiej przygotować mieszkańca do udziału w terapii w placówce leczenia uzależnień. Po powrocie do macierzystego domu mieszkaniec może mieć większą motywację do podjęcia leczenia w placówce leczenia uzależnienia od alkoholu, a zadaniem kadry macierzystego domu będzie wspieranie mieszkańca w podjętych decyzjach o zmianie oraz w działaniach w kierunku lepszego funkcjonowania. W celu realizacji procesu terapeutycznego oddział będzie posiadał swój odrębny regulamin organizacyjny, w którym będzie zapis o zakazie spożywania alkoholu na terenie oddziału. Oferta oddziału będzie skierowana do wszystkich domów pomocy społecznej z terenu wielkopolski jaki i innych regionów, które to będą mogły rotacyjnie umieszczać w nim swoich mieszkańców mających problem alkoholowy. Oddział to pierwszy i jedyny tego typu ośrodek w kraju.
W uroczystości otwarcia wzięli udział:
• Marzena Bartosiewicz – zastępca Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji społecznej MPiPS
• Krzysztof Brzózka – Dyrektor PARPA
• Jadwiga Fudała – Kierownik Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych PARPA
• Joanna Filipek – pracownik Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych PARPA
• Leszek Sobieski – Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i przeciwdziałania uzależnieniom UMWW
• Iwona Rakowska – zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia i przeciwdziałania uzależnieniom UMWW
• Hanna Waszak Rudecka - Departamentu Ochrony Zdrowia i przeciwdziałania uzależnieniom UMWW, Kierownik Wydziału przeciwdziałania uzależnieniom
• Gabriela Zulzdrof – kierownik oddziału nadzoru i kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu
• Maria Kryszewska, Jędrzej Wański – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
• duchowieństwo – ks. Kanonik Krzysztof Grobelny kapelan Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie, ks. Prałat Wiesław Kondratowicz dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości w Kowalewie
• Radni Rady Powiatu w Pleszewie IV kadencji z Przewodniczącym Rady Mirosławem Kuberką
• Władze powiatu pleszewskiego
• Dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu pleszewskiego oraz powiatowych służb, inspekcji i straży
• Starostowie Województwa Wielkopolskiego
• Władze samorządów lokalnych, gmin i miast
• Kierownicy ośrodków pomocy społecznej
• Dyrektorzy domów pomocy społecznej
• Władze Stowarzyszenia Promocji Zdrowia.
Oprac. Ewelina Grygiel