2013-11-21
Aktualności
Konferencja „Dziecko i przemoc”



Konferencję organizowaną pod Honorowym Patronatem Starosty Pleszewskiego Pana Michała Karalusa, Burmistrza Miasta i Gminy w Pleszewie Pana Mariana Adamka oraz Redakcji „Życia Pleszewa” otworzyła Pani Grażyna Kaczmarek – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie. Pani Dyrektor zwróciła szczególną uwagę na ideę dnia 25 listopada - Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Dzień ten upamiętnia wydarzenia z 25 listopada 1960 r., kiedy na terenie Republiki Dominikany dokonano okrutnego zabójstwa trzech sióstr Mirabal - na polecenie tamtejszego dyktatora. W Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet są prowadzone akcje uświadamiające kobiety, iż nie muszą być skazane na maltretowanie i molestowanie. „Tego dnia rozpoczynamy także obchody „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” i Kampanii Białej Wstążki. Jest to akcja skierowana do mężczyzn, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet. Symbolem konferencji i poruszanej tematyki jest biała wstążka, którą otrzymał każdy z nas jako uczestnik dzisiejszego spotkania” – zaznaczyła Dyrektor Powiatowego Centrum.

Jako znak solidarności z kobietami doznającymi przemocy wszystkim uczestnikom konferencji wręczono białe róże.

System opieki nad dzieckiem i rodziną w Polsce przedstawiła Pani Marzena Bartosiewicz - Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Podczas konferencji, głos zabrali także Pani Katarzyna Kula – psycholog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego (prezentacja nt. krzywdzenia dzieci ze szczególnym uwzględnieniem przemocy seksualnej) i Pan Tomasz Mielcarek - prawnik (Przestępstwa popełnione na szkodę małoletnich w środowisku rodzinnym i poza nim oraz przemoc w rodzinie wobec innych członków). Ważnym elementem prezentacji dotyczącej przemocy seksualnej było zwrócenie uwagi na różnice między wykorzystaniem seksualnym a pedofilią. Pani Katarzyna Kula zwróciła uwagę także na psychopatologiczne aspekty fizycznej przemocy i zaniedbywania dzieci. Analizie poddała model wyjaśniający powstanie traumy. Zakończeniem prezentacji były cenne informacje dla uczestników nt. jak komunikować się z dzieckiem doświadczonym wykorzystaniem seksualnym.

Podczas spotkania prelegenci niejednokrotnie akcentowali znaczenie wtórnej traumatyzacji, której w obecnym systemie doświadczają ofiary przemocy poddawane ciągłej analizie sytuacji będącej przyczyną traumy w kontaktach z poszczególnymi ogniwami systemu wsparcia (rozmowa z pracownikiem socjalnym, prawnikiem, policją, sądem, psychologiem, pedagogiem, prokuratorem etc.). Docelowym modelem systemu wsparcia ofiar przemocy jest wypracowanie takiej formy pomocy, która w sposób maksymalny będzie chronić osobę dotkniętą problemem i pozwoli na zapewnienie wszechstronnej (bo z zaangażowaniem wielu specjalistów), a przez to najbardziej wyczerpującej pomocy. Problem wieloaspektowego podejścia do pracy z ofiarą przemocy w formule procedury „Niebieskiej karty” przedstawił Pan Mirosław Sobkowiak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, pedagog rodzinny, terapeuta. Wskazywał wielokrotnie na konieczność zaangażowania przedstawicieli wszystkich służb w systemowe podejście mające na celu niesienie skutecznej pomocy osobom i rodzinom doznającym przemocy (służby sytemu zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, policji, pomocy społecznej, edukacji).

Konferencję prowadziła Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie Pani Agnieszka Kusiak.

W spotkaniu wzięło udział 200 osób, przedstawicieli wielu instytucji zaangażowanych w pracę na rzecz przeciwdziałania przemocy i ograniczania jej skutków: Agnieszka Potyka – Wojewódzki Koordynator Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy, przedstawiciel Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, członkowie komisji właściwych w zakresie pomocy społecznej i zdrowia oraz bezpieczeństwa publicznego, pracownicy pomocy społecznej (powiatowe centra w Jarocinie, w Pleszewie, w Gostyniu), gminnych ośrodków pomocy społecznej (powiat pleszewski i kaliski), kadra Domu Dziecka w Pleszewie oraz Pogotowia Opiekuńczego w Pleszewie, warsztaty terapii zajęciowej, szkoły (uczniowie i pedagodzy), pracownicy Sądu Rejonowego w Pleszewie oraz Prokuratury Rejonowej, kuratorzy społeczni i sądowi, policja.

Konferencja „Dziecko i przemoc” organizowana przez Powiat Pleszewski odbyła się dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.

Oprac. E.Grygiel


PCPR Pleszew 2007-2024