03 grudnia 2014 roku zakończyliśmy warsztaty dla rodzin zstępczych z powiatu pleszewskiego dotyczące wychowania i nauki dziecka, które doświadczyło stresu traumatycznego w tegorocznej edycji projektu systemowego pn. "Razem łatwiej" - program aktywizacji zawodowej i społecznej w Powiecie Pleszewskim”. Projekt jest realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Zorganizowaliśmy warsztaty dla rodzin zastępczych z powiatu pleszewskiego z podziałem na rodziny spokrewnione, niespokrewnione i zawodowe – „Wychowanie i nauka dziecka, które doświadczyło stresu traumatycznego” dla 30 uczestników Projektu. Zajęcia odbywały się od 02 grudnia do 03 grudnia 2014 roku. Podczas 8 godzin dydaktycznych uczestnicy opanowali wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu:
- podstawowych informacji związanych z powstawaniem zaburzeń posttraumatycznych, zaburzeń dysocjacyjnych
- najczęstszych błędów w diagnozie reakcji i zaburzeń posttraumatycznych i dysocjacyjnych
- powstawania zaburzeń traumatycznych i zaburzeń dysocjacyjnych
- uczenia się przez dzieci z zaburzeniami w autoregulacji emocjonalnej i dysocjacją w kontekście przyswajania wiedzy oraz jej przekazywania
- pracy z dzieckiem, które przeżyło traumę oraz zasady budowy ćwiczeń zajęciowych.
Warsztaty zakończyły się wydaniem certyfikatów przez firmę, która przeprowadziła warsztaty.
Warsztaty przeprowadzili Pani Maria Szlajter z Programu CBT, ul. Polaka 19/4, 41-600 Świętochłowice.
Artykuł do pobrania w formacie pdf |