16 grudnia 2014 roku spotkaliśmy się z uczestnikami projektu, aby podsumować zrealizowane zadania. Spotkanie było ostatnią okazją zobaczenia się w takim gronie. Uczestnicy przez czas realizacji projektu zawiązali ze sobą wzajemne relacje, które zapewne będą dalej pielęgnować. Korzystając z przedświątecznego czasu mogliśmy złożyć sobie świąteczne oraz noworoczne życzenia, oprócz zdrowia i powodzenia w życiu osobistym i zawodowym, wykorzystania jak najlepiej możliwości, które uczestnicy otrzymali po udziale w projekcie.
fot. PCPR Pleszew
fot. PCPR Pleszew
fot. PCPR Pleszew
Pomoc społeczna umożliwia przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych tym, którzy nie są w stanie sami ich pokonać. Wykorzystywane są przy tym własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Zadaniem pomocy społecznej jest wspieranie osób w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka. Kolejną bardzo ważną kwestią jest zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym przez podejmowanie działań zmierzających do usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom i zadaniom Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie zrealizowało już kolejną edycję projektu systemowego pn. "Razem łatwiej" - program aktywizacji zawodowej i społecznej w Powiecie Pleszewskim”. Projekt jest realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
W tym roku udzieliliśmy wsparcia 68 osobom, 38 z nich to osoby niepełnosprawne a 30 to rodzice zastępczy z terenu powiatu pleszewskiego.
29 rodziców zastępczych oraz 53 dzieci uczestniczyło w 10 dniowym grupowym wyjeździe, podczas którego mieli możliwość ukończenia szkoleń z zakresu kompetencji społecznych, warsztatów psychologicznych oraz terapii psychospołecznej rodzinnej. Zrealizowane zajęcia obejmowały: trening kompetencji społecznych w tym komunikacja partnerska i rozwój kompetencji rodzicielskich, warsztaty relaksacyjne dla rodziców i dzieci, trening zastępowania agresji dla rodziców, trening integracji emocjonalnej. Dodatkowo w grudniu bieżącego roku zostały zorganizowane warsztaty „Wychowanie i nauka dziecka, które doświadczyło stresu traumatycznego. Warsztaty dla rodzin zastępczych Powiatu Pleszewskiego z podziałem na rodziny spokrewnione, niespokrewnione i zawodowe” dla 30 rodziców zastępczych. Bardzo ważne było dla nas, aby otoczyć pomocą i wsparciem rodziny zastępcze, ponieważ na co dzień borykają się z przeróżnymi wyzwaniami. Uczestnicy projektu dzięki zorganizowanym zajęciom mieli możliwość nabycia nowych umiejętności, a także rozszerzenia już nabytej wiedzy do lepszego pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Dodatkowo zorganizowany wyjazd miał na celu przede wszystkim zintegrowanie tych rodzin i umożliwienie im poznania siebie nawzajem po to, aby być na przyszłość wsparciem dla siebie, bo kto lepiej zrozumie inną osobę, jak nie ta, która doświadcza tego samego. Nasi pracownicy służą wsparciem i pomocą tym rodzinom, jednak należy rozszerzyć ofertę o specjalistyczne wsparcie, które w naszej ocenie jest niezbędne. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat rodzicielstwa zastępczego i pomocy dzieciom umieszczonym w instytucjonalnej pieczy zastępczej wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie przy ulicy Kazimierza Wielkiego 7a – Sekcja Pomocy Dziecku i Rodzinie i zespół ds. Pieczy Zastępczej osobą do kontaktu jest Pani Agnieszka Lech (tel. 62 742 01 61). Pamiętajmy, że jest wiele dzieci, które chciałyby zostać otoczone opieką, znaleźć dom i kochających rodziców.
38 osób niepełnosprawnych mogło skorzystać z wielu form wsparcia, bardzo ważne było dla nas, aby otoczyć te osoby kompleksowym wsparciem. 38 osób skorzystało z warsztatów doradztwa zawodowego, tyle samo osób skorzystało z warsztatów psychologicznych. 35 osób miało możliwość podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. W tym celu zorganizowano szereg szkoleń dostosowanych do preferencji uczestników projektu: kurs operatora wózków widłowych dla 9 osób, kurs na kwalifikowanego pracownika ochrony osób i mienia dla 9 osób, kurs komputerowy I stopnia dla 12 osób, kurs carvingu I stopnia dla 11 osób, kurs masażu klasycznego I stopnia dla 9 osób, kurs kosmetyczny I stopnia dla 5 osób, kurs prawa jazdy kategorii B dla 4 osób. W ramach rehabilitacji zdrowotnej został zorganizowany turnus rehabilitacyjny dla 30 osób oraz 5 opiekunów, dopełnieniem wyjazdu i kontynuowania rehabilitacji jest możliwość korzystania z rehabilitacji w formie basenu, z której skorzystały 33 osoby.
Bez wahania możemy przyznać, że realizowany projekt po raz kolejny okazał się sukcesem. Znacząca część tych osób nie mogłaby sobie pozwolić na to, aby samemu pokryć koszty szkoleń czy dojazdów na nie. My wyciągamy rękę do takich osób, dajemy im narzędzia do usamodzielnienia i stanięcia mocno na nogach, wierzymy, że to, co otrzymali wykorzystają najlepiej jak potrafią. Ukończone kursy dają realne możliwości podjęcia pracy na lokalnym rynku, wiele firm i instytucji poszukuje do pracy w szczególności pracowników ochrony oraz operatorów wózków widłowych. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy od razu podejmą pracę, ale około 15% uczestników projektu ma duże szanse zmienić lub podjąć pracę w bardzo krótkim czasie. Ze swojej strony dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu, za czynne uczestnictwo w każdej oferowanej formie wsparcia, a także wyrażamy nadzieję, że zdobyte umiejętności i kwalifikacje pomogą odnaleźć się na rynku pracy oraz pomogą nawiązywać poprawne interakcje z innymi osobami, zarówno w rodzinie jak i szerszym gronie.
fot. PCPR Pleszew – turnus rehabilitacyjny
fot. PCPR Pleszew - kurs komputerowy I stopnia
fot. PCPR Pleszew - kurs kosmetyczny I stopnia
fot. PCPR Pleszew - kurs carvingu I stopnia
fot. PCPR Pleszew - kurs ochrony osób i mienia
fot. PCPR Pleszew - kurs operatora wózków widłowych
fot. PCPR Pleszew - warsztaty dla rodzin zastępczych
fot. PCPR Pleszew - warsztaty dla rodzin zastępczych
fot. PCPR Pleszew – wyjazd grupowy
Opracowała: Dorota Olejniczak
Artykuł do pobrania w formacie pdf |