2015-05-06
Aktualności
Tydzień Obywatelski w Pleszewie - spotkanie społeczników, samorządowców z młodzieżą z Powiatowej Świetlicy Środowiskowej dla młodzieży dojeżdżającej



W dniach 13-17 kwietnia podczas Tygodnia Obywatelskiego uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z powiatu pleszewskiego mieli okazję teoretycznie i praktycznie spotkać się z aktywnymi społecznikami i samorządowcami.

Rzecznik Praw Dziecka za to mówił o wartości jaką jest wolontariat w życiu dzieci.

Projekt Tydzień Obywatelski w Pleszewie, zorganizowany został w ramach XV Wielkopolskich Dni Stop Uzależnieniom - imprezy profilaktycznej realizowanej przez Starostwo Powiatowe w Pleszewie.

Celem tego przedsięwzięcia było promowanie wśród młodzieży aktywności społecznej i obywatelskiej, pokazywanie pozytywnych przykładów zaangażowania w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz edukowanie młodzieży na temat możliwości rozwoju zawodowego i społecznego w III sektorze (w organizacjach pozarządowych).

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia była Powiatowa Świetlica Środowiskowa dla młodzieży dojeżdżającej w Pleszewie, która od 2008r. prowadzi Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie.

Jednak w realizację przedsięwzięcia włączyło się liczne grono organizacji i instytucji, oraz szkół:

Organizatorzy:

• Powiatowa Świetlica Środowiskowa dla młodzieży dojeżdżającej- Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie

• Starostwo Powiatowe w Pleszewie

• Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie

• Fundacja Św. Jadwigi Królowej Polski

• Fundacja Animacja

• Pleszewskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Narkomanii

• Dom Kultury w Pleszewie

Partnerzy

• Sport Pleszew Sp. z o.o.

• Wolontariat Pracowniczy GASPOL

• Klub Sportowy Stal Pleszew

• Team Pleszew

• Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczy Hufiec Pracy w Pleszewie

Szkoły:

1. I Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica

2. Zespół Szkół Technicznych

3. Zespół Szkół Usługowo-Gospodarczych

4. Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych

5. Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie

6. Zespół Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie

7. Zespół Szkół Publicznych nr 3 w Pleszewie

Szczególnym wydarzeniem podczas Tygodnia Obywatelskiego w Pleszewie była czwartkowa Debata wolnego krzesła „Czy społecznicy zmieniają świat?” Głównym gościem debaty był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Obok niego zasiedli Starosta Pleszewski - Maciej Wasielewski, Wiceburmistrz MiG Pleszew - Arkadiusz Ptak, Komendant Hufca ZHP w Pleszewie - Sława Madalińska oraz Lider Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolność - Grzegorz Jenerowicz. Moderatorem debaty była pani Lucyna Roszak. Uczniowie z poszczególnych szkół mieli możliwość zadawania gościom pytań. Temat spotkania: Czy społecznicy zmieniają świat? - dotyczył aktywności społecznej uczestników debaty na rzecz dzieci i młodzieży oraz jej wpływu na ich rozwój zawodowy i osobisty. Zagadnienia podejmowane podczas debaty:

- Co to znaczy zmieniać świat?

- Od czego zacząć?

- Po czym rozpoznać społecznika?

- Jak wpływać na zmianę - konkretne rozwiązania.

- Korzyści z aktywności?

Najważniejsze podczas debaty okazała się odpowiedź na pytanie zadanie w tytule spotkania „Czy społecznicy zmieniają świat?” Paneliści zgodnie odpowiedzieli, że TAK!

W poniedziałek 13 kwietnia odbyły się spotkania młodzieży z przedstawicielami organizacji pozarządowych pod hasłem „Organizacje pozarządowe słyszałeś?” Przedstawiciele Fundacji Animacja z Pleszewa (Justyna Zawieja, Zuzanna Szczudlik i Lucyna Roszak), oraz Fundacji św. Jadwigi Królowej Polski z Puszczykowa (Jacek Bykowski i Krzysztof Błaszczyk) zaprezentowali sektor organizacji pozarządowych. Szczególna wagę nadając organizacjom działającym na terenie Ziemi Pleszewskiej.

Wtorek był dniem SPOŁECZNIKÓW i SAMORZĄDOWCÓW. W szkołach odbyły się spotkania dotyczące zaangażowania w działalność na rzecz społeczności lokalnej. O swoim zaangażowaniu mówili społecznicy: Małgorzata Walendowska (Wolontariat Pracowniczy GASPOL), Tomasz Zawada (Klub Sportowy STAL Pleszew), Wiesław Szymański (TEAM Pleszew), Sławomira Madalińska (Hufiec ZHP Pleszew) i samorządowcy: Mirosław Kuberka (Przewodniczący Rady Powiatu), Andrzej Madaliński (Radny Powiatowy), Leopold Lis (Radny Powiatowy) i Włodzimierz Grobys (Radny Miejski).

W środę 15 kwietnia na kręgielni boowlingowej w Pleszewie odbyła się Obywatelska Gra Miejska. Celem gry było zapoznanie młodzieży z lokalnymi instytucjami/organizacjami, poznanie sektora pozarządowego w Powiecie Pleszewskim. W grze wzięło udział siedem pięcioosobowych drużyn. Gra odbywała się stacjonarnie. Młodzież miała do wykonania szereg zadań, do których należało między innymi: podanie jak najwięcej wyrazów na literę „p” kojarzących się z Pleszewem, rozszyfrowanie skrótów, pod którymi kryły się nazwy lokalnych i ogólnopolskich organizacji, instytucji i przedsiębiorstw czy rozpoznanie na zdjęciach miejsc charakterystycznych dla naszego miasta. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa w kalambury, która polegała na odgadnięciu przez drużynę nazw 10 pleszewskich ulic opisywanych za pomocą słów przez wyznaczonego lidera grupy, na zasadzie luźnych skojarzeń. Zwycięska drużyna z Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie wygrała gry planszowe, a pozostali uczestnicy gry – gadżety.

W piątek 17 kwietnia w Domu Kultury młodzież włączyła się w działania obywatelskie w praktyce. Wspólnie z pedagogami i nauczycielami zorganizowaliśmy koncert charytatywny na rzecz Olka Grabowskiego – ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie, u którego w styczniu wykryto chorobę nowotworową. Zebrane podczas koncertu pieniądze zostały przekazane na leczenie chłopca. Cała społeczność szkolna i uczniowska zebrała kwotę 1516,00 zł.

Wg naszych wyliczeń bezpośrednio w Tygodniu Obywatelskim w Pleszewie udział wzięło prawie 1200 uczniów! Najważniejszym osiągnięciem Tygodnia Obywatelskiego jest zaangażowania do organizacji tego wydarzenia tak licznych partnerów, osobiste zaangażowanie pedagogów, nauczycieli, oraz dyrektorów szkół i przedstawicieli instytucji.

Niezatarte wspomnienie zostawiło w nas spotkanie z Markiem Michalakiem Rzecznikiem Praw Dziecka w Powiatowej Świetlicy Środowiskowej dla młodzieży dojeżdżającej (w czwartek 16 kwietnia, od godziny 15:30), Pan Rzecznik podkreślał rolę wolontariuszy i społeczników. Spotkanie z RPD pozostawiło nas lepszymi i mądrzejszymi. Ale również poczuliśmy się potrzebni i ważni w środowisku lokalnym. W spotkaniu w świetlicy udział wzięli: wolontariuszy z LCW Pleszew, harcerze, samorządy szkolne.

Za zaangażowanie szczególnie dziękujemy pedagogom szkolnym i licznym wolontariuszom.

Lucyna Roszak


PCPR Pleszew 2007-2023