2017-02-02
Aktualności
Pięć pojazdów z Funduszu Osób Niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie rozliczyło projekt na zakup środków transportowych w ramach programu PFRON-u „Wyrównywania Różnic Między Regionami III” dla 5 beneficjentów: Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerminie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrzycy, Wiejskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Klaudiusz” w Choczu oraz Stowarzyszenia „Mieszkańcom Gminy Gołuchów” w Gołuchowie.

Pojazdy kosztowały w sumie 704.566 zł, w tym kwota dofinansowania z PFRON wyniosła 370.604 zł, a wkład powiatu to 83.556 zł.

- Udało się nam dostać lepsze samochody od modelu podstawowego. Przy zakupie pięciu pojazdów wynegocjowaliśmy bardzo korzystne ceny - poinformował Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski. - Na każdym samochodzie uzyskaliśmy rabat 32.000 zł od cen katalogowych. Łatwo policzyć, że w sumie zaoszczędziliśmy 160.000 zł. W dodatku wytargowaliśmy dodatkowe wyposażenie, w tym tempomat w jednym z aut, dodatkowy zestaw opon, w niektórych samochodach podjazdy dla wózków inwalidzkich czy wycieraczki tylnych szyb.

Zdaniem Starosty zakup pięciu aut w jednym roku to rekord. - Wnioskowaliśmy o środki na 6 samochodów. Fundusz odmówił nam tylko dla DPS w Pleszewie, gdyż uznał, że ta placówka ma na razie kilkuletniego busa. Ale i tak możemy mówić o dużym sukcesie - stwierdził Starosta Maciej Wasielewski. W poprzednich latach z PFRON-u udało się pozyskać dotacje na zakup trzech innych pojazdów: dwóch w 2014 roku dla Domu Pomocy Społecznej w Fabianowie i Ośrodka Wsparcia przy PCPR w Pleszewie oraz jednego w 2015 roku dla Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gizałkach.

Zadowolenia nie krył także Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj. - Mamy nową flotę pojazdów, która stwarza lepsze warunki do przewozu osób niepełnosprawnych, naszych mieszkańców. Warto było się porozumieć i występować w tej sprawie razem.

Za pomoc w pozyskaniu auta dziękował m.in. kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowolipsku Piotr Stencel z Wiejskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Klaudiusz” w Choczu.

Nowe auta to Volkswageny Transportery TDI Caravelle, rocznik 2016, ale różnie skonfigurowane i wyposażone w zależności od potrzeb i specyfikacji zamawiających instytucji. Cześć pojazdów posiada mocniejsze silniki, cześć ma z tyłu pokład i wysuwane szyny dla wózków inwalidzkich. Cztery samochody mają grafitowy kolor karoserii, a jeden jest czerwony.

Samochody zostały dostarczone pod koniec ubiegłego roku i są już wykorzystywane od kilku miesięcy. Zaprezentowano je wszystkie w dniu 16 lutego br. na parkingu Starostwa Powiatowego w Pleszewie.

Pojazdy poświęcić proboszcz parafii p.w. Św. Floriana w Pleszewie ks. kanonik Tadeusz Pietrzak.

W uroczystości uczestniczyli: Starosta Pleszewski Maciej Wasielewski, Przewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie Mirosław Kuberka, Wicestarosta Eugeniusz Małecki, dyrektor PCPR w Pleszewie Grażyna Kaczmarek, Burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak, Burmistrz Chocza Marian Wielgosik, Wójt Gminy Czermin Sławomir Spychaj, Wicewójt Gminy Gołuchów Krystyna Kubiak, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Pleszewie Sławomir Sobczyk, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Pleszewie Elżbieta Kwiatek, kierownik GOSP w Dobrzycy Anna Marciniak, kierownik WTZ w Nowolipsku Piotr Stencel, kierownik WTZ w Kucharach Marcin Trzebniak oraz kierowcy samochodów.

źródło: Starostwo Powiatowe w Pleszewie


PCPR Pleszew 2007-2019