Powiatowy Oœrodek Interwencji Kryzysowej - Aktualnoœci

27.03.2009 R. – SPOTKANIE Z DZIELNICOWYMI

W dniu 27 marca 2009 w Powiatowym Oœrodku Interwencji Kryzysowej w Pleszewie przy ul. Osiedlowej 1 spotkali siê funkcjonariusze Powiatowej Komendy Policji w Pleszewie pe³ni¹cy funkcjê dzielnicowych, na których czele stoi podkom. Roman Matuszak – kierownik dzielnicowych. Spotkanie odby³o siê z inicjatywy Agnieszki Kusiak- kierownika Powiatowego Oœrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie i by³o okazj¹ do wymiany doœwiadczeñ pomiêdzy dzielnicowymi a interwentami.

Celem spotkania by³o omówienie i zatwierdzenie do stosowania procedury postêpowania z rodzinami, w których stwierdzono przemoc domow¹ po zg³oszeniu przez KPP lub inna instytucjê. Taka procedura przyjêta jako dokument reguluj¹cy wewnêtrznie sposób dzia³ania policji oraz Powiatowego Oœrodka Interwencji Kryzysowej wp³ynie nie tylko na zacieœnienie wspó³pracy instytucji pomocowych ale przede wszystkim s³u¿yæ ma poprawie bezpieczeñstwa ofiar przemocy domowej.

Procedura zak³ada wspólne z Policj¹ opracowanie planu dzia³ania w stosunku do rodziny, w której wystêpuje przemoc.

Funkcjonariusz Policji podczas wprowadzenia procedury „niebieskiej Karty” zostawi ka¿dej rodzinie ulotki informuj¹ce o:

  • mo¿liwoœci skorzystania z pomocy Powiatowego Oœrodka Interwencji Kryzysowej
  • mo¿liwoœci udzia³u w spotkaniach „Grupy wsparcia dla kobiet”
  • mo¿liwoœci udzia³u w programie korekcyjno – edukacyjnym dla sprawców przemocy domowej „PARTNER”
  • podnoszeniu pewnych aspektów poczucia w³asnej wartoœci,

W ramach monitorowania rodziny objêtej „Niebiesk¹ Kart¹” dzielnicowy bêdzie udawa³ siê na wizyty w œrodowisko rodzin dysfunkcyjnych razem z pracownikiem POIK.

Nastêpnie pracownik POIK w celu kompleksowego objêcia rodziny pomoc¹ równie¿ za³o¿y „Niebiesk¹ Kartê” – pomocy spo³ecznej, która stanie siê wyznacznikiem udzielanej pomocy przez Oœrodki Pomocy Spo³ecznej.

Uwa¿amy, ¿e takie kompleksowe podejœcie do rodziny, w której dochodzi do przemocy pomo¿e zatrzymaæ problem a nastêpnie dotrzeæ do istoty problemu od którego przemoc siê rozpali³a, a któr¹ mog¹ byæ : problemy ze zdrowiem psychicznym, problem z uzale¿nieniem któregoœ z cz³onków rodziny, problem w sytuacji socjalno – bytowej rodziny a tak¿e problem nieumiejêtnego komunikowania siê w rodzinie.

Procedura zak³ada wspólne dzia³anie z obu stron, d¹¿¹c do zminimalizowania biurokracji i pisania pism zawiadamiaj¹cych Policjê o tym co robi POIK i odwrotnie. Obie instytucje dzieli tylko jedna poprzeczna ulica a w dzia³aniu interwencyjnym liczy siê szybkoœæ, sprawnoœæ i skutecznoœæ.

Dodaæ nale¿y, ¿e funkcjonariusze Policji wyje¿d¿aj¹c na zg³oszenie awantury domowej po stwierdzeniu na miejscu zdarzenia, zjawiska przemocy zak³adaj¹ ka¿dej z rodzin tzw. „Niebiesk¹ Kartê” , która ma ogromne znaczenie podczas postêpowania przez S¹dem.

Bite i maltretowane ofiary przemocy domowej czêsto ze strachu o w³asne ¿ycie i zdrowie wycofuj¹ sprawy z S¹du , tym samym usuwaj¹ wszystkie za³o¿one przez Policjê „Niebieskie Karty”. Skazuj¹ siê w ten sposób na niepowodzenie i na niemo¿noœæ udowodnienia winy sprawcom przemocy domowej. Dlatego wa¿ne jest wsparcie takiej osoby przez instytucje do tego celu powo³ane.

Na terenie powiatu pleszewskiego od wrzeœnia 2005 r interwencj¹ kryzysow¹ zajmuje siê Powiatowy Oœrodek Interwencji Kryzysowej w Pleszewie.

Pod opiekê POIK od 1 stycznia do dnia dzisiejszego trafi³o 46 rodzin. To w³aœnie POIK udziela pomocy ofiarom przemocy domowej je¿d¿¹c do ich domów, uœwiadamiaj¹c bite kobiety w jakiej sytuacji siê znajduj¹ , jak mog¹ siê broniæ, z jakiej pomocy mog¹ skorzystaæ i gdzie j¹ znaleŸæ.

Kierownik Powiatowego Oœrodka Interwencji Kryzysowej w Pleszewie wraz z drugim pracownikiem socjalnym wyje¿d¿aj¹c do miejsca zamieszkania rodziny, w której by³a interwencja Policji jeœli tylko jest taka mo¿liwoœæ rozmawia zarówno z pokrzywdzon¹ jak i sprawc¹ przemocy. Taka rozmowa ma niejednokrotnie decyduj¹ce znaczenie w dalszym podstêpowaniu zarówno ofiary jak i sprawcy przemocy. Z niej ofiara dowiaduje siê jakie ma prawa i gdzie mo¿e siê o nie ubiegaæ a sprawca przemocy dowiaduje siê jakie sankcje mog¹ na³o¿yæ na niego S¹d czy Prokuratura oraz co mo¿e robiæ, ¿eby zatrzymaæ przemoc w swojej rodzinie i daæ sobie szansê.

W Powiatowym Oœrodku Interwencji Kryzysowej co czwartek od 8.30-11.30 skorzystaæ mo¿na z bezp³atnej pomocy psychologa, a w ka¿dy wtorek w godz.8.30-11.30 z poradnictwa prawnego.



2009-04-24



PCPR Pleszew 2007-2023